čo nás kone vedia naučiť pri práci so systemickým prístupom

Kone majú dlhú históriu. Žijú na tejto Zemi viac ako 65 miliónov rokov a majú mimoriadne citlivé a vyvinuté vnímanie. Keďže sú kone korisť pre dravcov, tak sa naučili nerobiť hluh, pretože to by predátorov prilákalo. Svoju existenciu vnímajú bez rozmýšľania. Kone žijú tu a teraz, neanalyzujú. Ich silné vnímanie využívame pri stretnutiach/workshopoch/seminároch s koňom.

Preto bdelá prítomnosť a spolupráca s osatnými zásadne vplývajú na kvalitu života a možnosť prežiť. Ale človek môže byť myšlienkami inde ako je fyzicky telom a keď prežíva starosti, alebo radosti, tak môže byť odpojený od seba a od okolia. Ak kôň je v prítomnosti človeka, ktorý je mysľou inde prirodzene ho registruje ako potencionálne nebezpečenstvo ako pre človeka tak pre seba. Lebo vtedy človek nie je spojený so sebou a ani s ostatnými naokolo. Vtedy koň kontaktom s človekom mu pomáha vrátiť sa do prítomnosti a do kontaktu so sebou samým.

Kone žijú v „my“ a kôň sa pri kontakte s osobou alebo tímom, ktorý absolvuje sedenie, pokúsi vytvoriť malé stádo, pokúsi sa vytvoriť „my“. Kôň tak môže cítiť, či je alebo nie je v osobe alebo tíme kongruencia. Touto možnou ne-kongruelciou sa aj potenciál a podstata života človeka alebo tímu ohrozuje. Kôň jasne a presne ukazuje, čo možno vidieť ako prvé, alebo akým pohybom sa tam dá dostať. Facilitátor sleduje, akoby očami koňa a nasleduje jeho pohyb. Akosi to "titulkuje".

Stádo koní má milióny rokov vedomostí a skúseností v kooperácii, kolektívnosti a optimálnom využívaní síl a možností toho druhého. Kone vždy idú za „my“ (tím) a môžu nás naučiť veľa úspešnej tímovej práce. Kone sú ako zvieratá korisť a preto sú zamerané na predátorov. Vzorec korisť-predátor je zaujímavý vzorec. Oveľa živšie ako napríklad energia obete-násilia. Keď sa pozriete na korisť alebo predátora, zdá sa, že existujú rôzne pohyby a znaky, ktoré sú tiež viditeľné v organizácii. Aké pohyby vidíte v organizácii a aké správanie? 


Kôň pomáha človeku, reaguje na to ozajstné čo sa deje v ňom a nie na fantázie a myšlienky, ktoré sú odtrhnuté od prítomnosti.

Kôň pomáha sa človeku sprítomniť a byť v kontakte s tým čo je tu a teraz v ňom.

Kôň sa vzťahuje k človeku a vytvára priamy vzťah a reaguje priamo na to čo sa deje a vyzýva človeka, aby urobil priamy, úprimný kontakt.

Pri pohľade na prirodzené správanie koní, správanie stáda a systemickú múdrosť koní môžete získať množstvo vhľadov pre seba, ale aj pre tím, organizáciu alebo napríklad koučovaného.

Marion Latour


je trénerkou a spolumajiteľkou v Bert Hellinger inštitúte v Holandsku. Spája vlastné systemické vnímanie a systemické znalosťi s múdrosťou koní. Okrem toho má 19 rokov skúsenosti v rôznych strategických a taktických oblastiach na vedúcich pozíciach v oblasti verejnej bezpečnosti (polícia a hasičský zbor), ktoré spája so systemickými znalosťami a vhľadmi. S cieľom priniesť ľuďom a tímom v rámci organizácií, aby boli bližšie k ich vlastnej sile a potenciálu.

Termín a miesto konania:


18.máj 2023
10:00 - 17:00

Zohor

Cena:


208 € (bez DPH) 250 s DPH
192 € 
(bez DPH)  230 € s DPH pre členov iSPAK

Ak by ste mali akékoľvek otázky, tak nás neváhajte kontaktovať na info@ispak.sk